SUALTI SPORLARINDA İKİ AYRI DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU İÇİN MİLLİLERİMİZ KANADA VE SIRBİSTAN’DA

SUALTI SPORLARINDA İKİ AYRI DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU İÇİN MİLLİLERİMİZ KANADA VE SIRBİSTAN’DA

Sualtı hokeyi ve paletli yüzmede dünya şampiyonluğu için geri sayım başladı. Milli takım kafilelerimiz, CMAS 20. Paletli Yüzme Büyükler Dünya Şampiyonası için Sırbistan’a, CMAS 20. Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonası için Kanada’ya uçtu.

Özellikle Kanada’nın Quebec kentinde 20-28 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek CMAS 20. Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonası’nın en güçlü şampiyonluk adayı olarak gösterilen Sualtı Hokeyi Büyükler Milli Takımı’mız, 2016’da Avustralya’da dünya ikincisi, geçen yıl ise Avrupa Şampiyonu olmuştu. 12 sporcudan oluşan milli takımımız, İngiltere, Avustralya gibi güçlü rakiplere karşı oynayacak. Şampiyonada 14 ülke takımı mücadele edecek.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Doç. Dr. Şahin Özenbaşkanlığındaki Sualtı Hokeyi Milli Takımı kafilesinde TSSF Sualtı Hokeyi Teknik Kurul Başkanı ve Milli Takım Antrenörü Kadir Kırlıoğlu, Antrenör Murat Önder Ölçmener, hakemler Ömür Battal ve Cihan Özdemir de yer alıyor.

DÜNYA ŞAMPİYONU SPORCULARIMIZ BÜYÜKLERDE YARIŞACAK

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 16-20 Temmuz’da yapılacak CMAS 20. Paletli Yüzme Büyükler Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek milli takım sporcuları arasında gençler dünya şampiyonu olan 3 sporcumuz da yer alıyor.2016’da Fransa’da tarihimizdeki ilk dünya şampiyonluğunu gençlerde kazanan Ömer Faruk Saydam, 2017’de Rusya’da dünya şampiyonlukları kazanan Ayşe Ceren Yeşilbaş ve Muhammed Emin Bay’ın da bulunduğu milli takımımızın durumuyla ilgili açıklama yapan, Milli Takım Kafile Başkanı ve TSSF Paletli Yüzme Teknik Kurul Başkanı Özgür Alemdar, “Gençlerde dünya şampiyonu olan sporcularımız şimdi büyükler kategorisinde yarışacak. Ayrıca Derin Toparlak ve Can Batır gibi güçlü sporcularımız da var. Reşit Çevir, Eşref Esen ve Alper Erkmen’in antrenörlüğünde güzel bir hazırlık dönemi geçirdik. Tüm sporcularımız eleme serilerinde ilk 8’de yer alacak güce ve performansa sahipler. Bunu başarıp final serilerinde yüzmek ve madalya kazanmak için palet vuracağız” dedi.

Suüstü monopalet ve çift palet, dip, tüp ve bayrak yarışları havuzda yapılacak. 20 Temmuz’da ise 6 bin metrelik açık su yarışları yapılacak. Şampiyonaya 39 ülkeden yüzlerce sporcu katılacak.

TSSF BAŞKANI ŞAHİN ÖZEN: “MİLLİLERİMİZE İKİ DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNDA DA BAŞARILAR DİLİYORUM”

Kanada’ya giden Sualtı Hokeyi Büyükler Milli Takımı’nın kafile başkanlığını yapanTürkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Kalbimiz aynı tarihlerde hem Sırbıstan’da hem de Kanada’da atacak. Paletli yüzmede gerçekten pırıl pırıl ve başarılı genç sporcularımız, bu yıl büyükler kategorisinde mücadele verecekler. Yarışlar zor olacak. Ancak onların gücüne ve azmine inanıyoruz. Dünya şampiyonasında hepsine şimdiden başarılar diliyorum. Diğer taraftan Kanada’da, çok güçlü olduğumuz bir sualtı sporu branşı olan sualtı hokeyinde  Dünya Şampiyonluğu’na oynayacağız. Çok güçlü rakiplerimiz var. Ancak büyüklerde dünya ikincisi ve Avrupa Şampiyonu olmuş bir milli takımdan bahsediyoruz. Güçlüyüz, kararlıyız, dünya şampiyonluğu kupasıyla ülkemize döneceğiz” diye konuştu.

Hakkında