SUALTI SPORLARINDA SEZONUN İLK TÜRKİYE REKORU KIRILDI

SUALTI SPORLARINDA SEZONUN İLK TÜRKİYE REKORU KIRILDI

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)’nun il bazındaki şampiyonluklardan üçüncüsünün yapıldığı İstanbul’da Türkiye rekoru kırıldı. TSSF İl Temsilciliği tarafından düzenlenen TSSF Paletli Yüzme 16 Yaş Üstü İstanbul İl Şampiyonası’nda Beylikdüzü Yüzme Kulübü’nden Azra Zeynep Ertunç, 200 metre çift palette 1.53.76 saniyelik derecesiyle 16-17 yaş grubunda Türkiye rekoru kırdı.

İstanbul Beylikdüzü Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nda 12-14 Şubat’ta gerçekleştirilen TSSF Paletli Yüzme 16 Yaş Üstü İstanbul İl Şampiyonası, 12 spor kulübünden 96 sporcunun su üstü, çift palet ve dip disiplinlerindeki mücadeleleriyle tamamlandı. Covid-19 tedbirleri kapsamında düzenlenen organizasyonda 61 erkek, 35 kadın sporcu yarıştı. Son gün yarışlarında Beylikdüzü Yüzme Kulübü’nden Azra Zeynep Ertunç 200 metre çift palette 1.53.76 saniyelik derecesiyle 16-17 yaş grubunda yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu. Ertunç, 100 ve 400 metre çift palet müsabakalarında da il şampiyonu oldu. Kadınlarda iki sporcu daha üç birincilik kazanarak şampiyonanın en çok birincilik kürsüsüne çıkan isimleri oldu. Bakırköy Su Sporları Kulübü’nden Tuğçe Melis Kırant 200, 400 ve 800 metre su üstünde, Miray Tunçel ise 50, 100 metre su üstü ve 50 metre dip disiplinlerinde il şampiyonluklarına imza attılar. Aynı spor kulübünden Yunus Cenkay Yılmaz ise 200, 400 ve 800 metre su üstünde üç birincilik alarak erkeklerde en çok şampiyonluk kürsüsüne çıkan isim oldu. TSSF Spor Koordinatörü İrfan Kara’nın gerçekleştirdiği kapanış ve ödül törenlerinde sporcular, takdim edilen madalyaları sosyal mesafe nedeniyle kendileri taktılar.

Yarışlar, Covid 19 tedbirleri kapsamında seyircisiz oynandı. Her spor kulübü için havuz kenarında ayrı alanlar oluşturuldu. Sporcular, sosyal mesafe ve maske kurallarına uygun bir şekilde bekleme alanı oluşturuldu. Isınma ve depar taşına geliş sırasında maske takılmadı. Kişisel malzeme kullanıldı. Ortak kullanım alanlarında periyodik hijyen çalışmaları yapıldı.

TSSF Başkanı Prof. Dr. Şahin Özen, yaptığı açıklamada, “Katılan tüm spor kulüplerini ve sporcuları kutluyorum. Sezonumuzun ilk yarışmalarından birinde, 1 yıllık aradan sonra Türkiye rekoru gelmesi oldukça sevindirici. Rekor kıran ve madalya alan değerli sporcularımızı tebrik ediyorum. Organizasyonda İstanbul İl Temsilcimiz Korhan Güler başta olmak üzere emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Müsabakalar, TSSF’nin youtube sayfasından (https://www.youtube.com/channel/UCtvFqxdk922xw1ZcEeRSakA) canlı olarak yayınlandı.

Hakkında