Tek Nefeste Avrupa Şampiyonluğu İçin İnsan Bedeninin Limitlerini Kaş’ta Zorlayacaklar

1.CMAS SERBEST DALIŞ OUTDOOR AVRUPA ŞAMPİYONASI VE CMAS ULUSLARARASI SERBEST DALIŞ-KAŞ BAŞKA-OPEN YARIŞMALARI KAŞ’TA BAŞLIYOR

 1.CMAS Serbest Dalış Outdoor Avrupa Şampiyonası ve CMAS Uluslararası Serbest Dalış-Kaş Başka-Açık Yarışmaları 2-7 Ekim tarihleri arasında Antalya Kaş’ta gerçekleştirilecek.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF), 1. CMAS Serbest Dalış Outdoor Avrupa Şampiyonası’na ve şampiyona programıyla eşzamanlı olarak yine bu yıl ilki düzenlenecek olan CMAS Uluslararası Serbest Dalış-Kaş Başka-Açık Yarışmaları’na ev sahipliği yapacak.

Kaş Belediyesi’nin işbirliğiyle TSSF tarafından gerçekleştirilen bu iki uluslararası yarışmaya toplam 18 ülkeden Serbest Dalış Türk Milli Takımı sporcuları ve 85 yabancı sporcu katılacak. Avrupa Şampiyonası dalışlarına Türkiye dahil 13 ülke katılıyor. Şampiyonada yarışacak Serbest Dalış Milli Takım kadrosu, halen sürmekte olan Milli Takım Aday Kampı çalışmalarının ardından 1 Ekim’de belli olacak. Şampiyonada 12 konuk ülkenin 34’ü erkek, 15’i kadın olmak üzere toplam 49 sporcusu,  sabit ağırlık (CWT), sabit ağırlık çift palet (CW-BF), sabit ağırlık paletsiz (CNF) ve Küp Apnea (JB) disiplinlerinde madalya için 5 gün boyunca insan bedeninin limitlerini zorlayacak. Küp apnea disiplinindeki dalışlar Küçük Çakıl mevkiinde, diğer disiplinlerdeki yarışmalar ise Kaş Belediyesi İnceboğaz Sosyal Tesisleri açıklarında yapılacak.

CMAS’in önerisi ve desteğiyle yapılacak CMAS Uluslararası Serbest Dalış-Kaş Başka-Açık  Yarışmaları, Türkiye, Ekvator, Tunus, Fas, Brezilya ve Şili’den sporcuların katılımıyla, Avrupa Şampiyonası yarışlarıyla birlikte aynı dalış noktalarında gerçekleştirilecek.

Avrupa Şampiyonası ve Kaş Başka-Open Yarışmaları’nın açılış töreni, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, CMAS Başkanı Anna Arzhanova, TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer ve Kaş Kaymakamı Bilgihan Bayar’ın katılımıyla 2 Ekim Pazartesi saat 17.00’da Kaş Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Yarışmaların kapanış töreni yine Kaş Meydanı’nda 7 Ekim Cumartesi günü saat 18:00’da yapılacak.

TSSF BAŞKANI DOÇ. DR. ÖZEN: “DÜNYA ŞAMPİYONASI’NDAKİ BAŞARIMIZI AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA DA YAKALAYACAĞIMIZI UMUT EDİYORUM”

Avrupa Şampiyonası ve Kaş Başka Open Yarışmaları’nın başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için yerel yetkililerin de desteği ve işbirliğiyle her türlü çalışmaların yapıldığını belirtenTSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Kaş, geçen yıl gerçekleştirdiğimiz CMAS Serbest Dalış Outdoor Dünya Şampiyonası’nın ardından yeni bir uluslararası sportif heyecana tanıklık edecek. Turizmin gözbebeği Kaş’ın dünyanın en güzel serbest dalış merkezi olma yolunda bu iki organizasyon büyük önem arz ediyor. Konuk sporcuları en güzel şekilde ağırlayacağız. Yarışmalara katılacak Milli Takım kadromuz, halen devam etmekte olan Milli Takım Aday Kampı sonrasında 1 Ekim’de belli olacak. Geçen yıl Dünya Şampiyonası’nda 3 madalya ile ülke sıralamasında 3. olmuştuk. Avrupa Şampiyonası’nda ve Kaş Başka Açık Yarışmaları’nda da aynı başarıyı yakalamak hatta bunun da üzerine çıkmayı umut ediyoruz” dedi.

Doç. Dr. Özen, organizasyonda desteğini esirgemeyen Kaş Belediyesi ve Kaş Kaymakamlığı’na, Spor Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

ŞAMPİYONLUK YARIŞMALARI DALIŞ DİSİPLİNLERİ TANIMLARI

CWT (Sabit Ağırlık):  Dalıcının sabit ağırlık ve palet kullanarak gerçekleştirdiği dalış disiplinidir. Bir kılavuz ipi bulunabilir. Bu ipe sadece kılavuzluk için dokunulabilir ancak bu kılavuz ipten destek alarak aşağı ya da yukarı dalışa geçmek yasaktır.

CW BF (Sabit Ağırlık Çift Palet): Dalıcının sabit ağırlık ve çift palet kullanarak gerçekleştirdiği dalış disiplinidir. Bir kılavuz ipi bulunabilir. Bu ipe sadece kılavuzluk için dokunulabilir ancak bu kılavuz ipten destek alarak aşağı ya da yukarı dalışa geçmek yasaktır.

CNF (Sabit Ağırlık Paletsiz): Sabit ağırlıkla dalıştan tek farkı sporcunun palet kullanmadan çıplak ayakla dalmasıdır.

JB (Küp Apnea): 10 metre derinlikte her bir kenarı 15 metre olan, iplerle oluşturulan kare hat boyunca yapılan serbest dalış disiplinidir.

 

Hakkında