TEK NEFESTE TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLMAK İÇİN YARIŞACAKLAR

Serbest Dalış Paletli/Paletsiz Dinamik, Statik Apnea, Speed Apnea Türkiye Şampiyonası Çanakkale’de Başlıyor

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun 2017 faaliyet programında yer alan Serbest Dalış Paletli/Paletsiz Dinamik, Statik Apnea, Speed Apnea Türkiye Şampiyonası Çanakkale’de yapılacak.

24-26 Mart tarihleri arasında Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün Anafartalar Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu’nda gençler ve büyükler kategorilerinde yapılacak şampiyonluk mücadelelerinde 15 spor kulübünden 125 ve bireysel olarak 2 olmak üzere toplam 127 serbest dalış sporcusu madalya için nefeslerini tutacak. 36 kadın, 91 erkek sporcunun yarışacağı Türkiye Şampiyonluğu 26 Mart Pazar günü düzenlenecek ödül töreni ile sona erecek.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, yarışmaya katılan bütün sporculara başarılar dileyerek, “Güzel bir Türkiye Şampiyonluğu için bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Sporcularımızdan yeni Türkiye rekorları bekliyoruz” dedi.

Türkiye Şampiyonluğundaki Dalış Disiplinleri ile ilgili tanımlamalar:

Paletli/Paletsiz Dinamik Apnea:

Serbest dalış sporcusunun, 25 ile 50 metrelik havuzlarda sualtında yatay bir şekilde paletli ya da paletsiz olarak yüzerek tek nefeste gidebilmesini belirleyen serbest dalış havuz disiplinidir.

Statik Apnea:

Serbest dalış sporcusunun, yüzünü suyun altında tutarak tek nefeste ne kadar uzun süre kalabileceğini belirleyen serbest dalıştaki havuz disiplinidir.

Speed Apnea:

Sporcunun belli bir mesafeyi (2×50 m., 8×50 m. veya 16×50 m.) en kısa zamanda tamamlamayı hedeflediği serbest dalıştaki havuz disiplinidir.

Serbest Dalış Paletli/Paletsiz Dinamik, Statik Apnea, Speed Apnea Türkiye Şampiyonası Programı:

Adres: Anafartalar Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu/Esenler Mah. Onat Kutlar Cad. 24 Kasım Sk. No: 24 Merkez/Çanakkale

Yarışma tarihleri: 24-25-26 Mart

Açılış töreni: 24 Mart Cuma Saat 14.00, Anafartalar Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu

Kapanış ve madalya töreni: 26 Mart Pazar Saat 15.00, Anafartalar Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

Hakkında