TSSF EV SAHİPLİĞİNDEKİ CMAS 20. PALETLİ YÜZME AVRUPA GENÇLER ŞAMPİYONASI’NI TÜRKİYE, 14 MADALYA İLE İKİNCİ SIRADA TAMAMLADI

AVRUPA ŞAMPİYONASI’NA MUHAMMED’İN ALTIN MADALYA GÖZYAŞLARI DAMGASINI VURDU

TSSF EV SAHİPLİĞİNDEKİ CMAS 20. PALETLİ YÜZME AVRUPA GENÇLER ŞAMPİYONASI’NI TÜRKİYE, 14 MADALYA İLE İKİNCİ SIRADA TAMAMLADI

ŞAMPİYONA’DA 10 DÜNYA REKORU KIRILDI

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından gerçekleştirilen CMAS 20. Paletli Yüzme Avrupa Gençler Şampiyonası’na, son gün yarışında altın madalya alan Muhammed Emin Bay’ın sevinç gözyaşları damgasını vurdu.

30 Temmuz Pazartesi-3 Ağustos Cuma arasında İstanbul Beylikdüzü Spor Kompleksi’nde ve West İstanbul Marina’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye 4 altın, 6 gümüş, 4 bronz madalyaya ile 17 ülke arasında tarihi bir başarıyı gerçekleştirerek, Rusya’nın ardından en çok madalya kazanan ikinci ülke oldu. Rusya, kırılan 10 dünya rekorundan 9’una imza atarak, toplam 39 madalya ile şampiyonanın en başarılı ülkesi oldu.

Beylikdüzü Spor Kompleksi’nde bayanlar ve erkeklerde 4 gün süren suüstü monopalet, çift palet, dip, tüp ve bayrak disiplinlerindeki havuz yarışlarının ardından şampiyonanın son müsabakaları dün Beylikdüzü’ndeki West İstanbul Marina’da yapılan 4×2000 metre suüstü mixed bayrak ve 6.000 metre açık su yarışları ile sona erdi. Avrupa Şampiyonası’nı, Türkiye’nin altın madalya ile açmasını sağlayan Milli Sporcumuz Muhammed Emin Bay’ın 6.000 metre suüstünde kazandığı birincilik ile ülkemiz, şampiyonayı yine altın madalya ile kapattı.

AVRUPA ŞAMPİYONU MUHAMMED’İN SEVİNÇ GÖZYAŞLARI

İtalyan rakibi Pietro Alfi’nin ikinci, Rus Ilya Terekhov’un üçüncü olduğu yarışmanın ardından sevinç gözyaşları içinde babası Şemseddin Bay’a ve TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen’e, uzun süre ağlayarak sarılan Muhammed Emin Bay, ayağını göstererek, “Palet, ayağımı bazen dayanılmaz şiddette acıttı. İtalyan rakibime altın madalyayı kaptırmamak için çok uğraştım. Ancak milli formamız uğruna bu acıya katlanabilirdim ve katlandım. Bu şampiyonada ülkemize 4. altın madalya getirmenin gururunu yaşadım” dedi.

MİLLİ TAKIM’IMIZ ERKEKLERDE 4 ALTIN 6 GÜMÜŞ, 4 BRONZ MADALYAYA KAZANDI

2017’de Gençler Dünya Şampiyonu olan Milli Sporcumuz Muhammed Emin Bay’dan 4 altın madalya geldi. Bay, 400 metre, 800 metre ve 1500 metre suüstünde, 6.000 metre açık su yarışında 4 kez Avrupa Şampiyonu oldu. Paletli Yüzme Genç Milli Takımı’mızın başarılı sporcularından Tuğcan Kaytar 100 ve 200 metre suüstünde gümüş, 50 metre suüstünde bronz madalya alırken, bir diğer yıldız sporcumuz Onur Berke Kuyumcu, 50 metre suüstü, 100 metre tüpte gümüş, 100 metre suüstünde ülkemize bronz madalya getirdi. 50 metre dip yarışında Yiğit Yılmaz, gümüş madalya kazandı.
Bayrak yarışında 4×50 suüstü mixed yarışında gümüş madalya kazanan Milli Takım’ımız, erkeklerde 4×100 ve 4×200 suüstü bayrak yarışında bronz madalya aldı.

10 DÜNYA REKORUNDAN 9’UNA RUSLAR İMZA ATTI

CMAS 20. Paletli Yüzme Avrupa Gençler Şampiyonası, 9’unu Ruslar’ın kırdığı 10 dünya rekoruna sahne oldu. Bayanlarda Rusya’dan Ekaterina Mikhailushkina, 50, 400 ve 800 metre suüstünde, Alman Johanna Schikorak, 1500 metre suüstünde yeni dünya rekorlarının sahibi oldu. Erkeklerde Rus Aleksey Fedkin’den 50, 100 ve 200 metre suüstünde 3 yeni dünya rekoru geldi. Bayrak yarışlarında bayanlarda Rus Milli Takımı, 4×100 ve 4×200 metre suüstünde dünya rekoru kırdı. 4X50 suüstü mono palet mixed bayrak yarışında Rus Milli Takımı yeni dünya rekorunun sahibi oldu.

TÜRKİYE, ŞAMPİYONANIN EN ÇOK MADALYA ALAN 2. ÜLKESİ OLDU

Ülkeler arası madalya sıralamasında bayanlar ve erkeklerde Rusya 21 altın, 8 gümüş ve 10 bronz olmak üzere toplam 39 madalya ile Şampiyona’nın en başarılı ülkesi oldu. 2. sırada Türkiye geldi. Milli Takımımız 4 altın, 6 gümüş ve 4 bronz, toplamda 14 madalya ile Avrupa Şampiyonası’nın en çok madalya alan ikinci ülkesi oldu. Macaristan 1 altın, 4 gümüş, 7 bronz olmak üzere 12 madalyayla üçüncü ülke oldu.

TSSF BAŞKANI DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “TARİHİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTIK”

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve CMAS yetkililerinin katıldığı kapanış töreninde konuşan Doç. Dr. Şahin Özen, 14 madalyaya imza atarak tarihi bir başarıyı gerçekleştiren Milli Takım’ımızı yürekten alkışladığını, onlarla ve antrenörleriyle gurur duyduğunu, Millilerimizin her birinin ülkemiz adına ayrı bir övünç kaynağı olduğunu söyledi. Doç. Dr. Özen, şunları söyledi: “Bu prestijli şampiyonaya ev sahipliği yapma fırsatı veren CMAS Başkanı Sayın Anna Arzhanova’ya, yarışmaları ilk günden bugüne yakından takip eden CMAS Spor Komitesi Başkanı İlias Xiarchos ve CMAS Paletli Yüzme Teknik Komisyon Başkanı Michel Gaunard’a, Gençlik ve Spor Bakanlığı’mıza, Spor Genel Müdürlüğü’müze, İstanbul Valiliği’mize ve Belediyemize, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl ve İlçe Müdürlüklerimize, Beylikdüzü Kaymakamlığı ve Belediyemize, sponsorlarımız Central Rent A Car ve Spor Toto’ya, basınımızın değerli kuruluşlarına, başarılı organizasyonumuzun değerli çalışanlarına önemli desteklerinden dolayı çok çok teşekkür ediyorum.
Katılımcı ülkeler Almanya, Avusturya, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, İspanya, İsviçre, İtalya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Rusya, Slovakya, Paletli Yüzme Genç Milli Takımımız, Ukrayna ve Yunanistan’ın değerli sporcularına, antrenörlerine ve yöneticilerine ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Umarız, Avrupa Şampiyonluğu organizasyonumuz, medeniyetlerin beşiği İstanbul’umuz ve ülkemizin konukseverliği sizlerin hayatında güzel izler bırakmıştır.

Yeni bir uluslararası organizasyonda sizleri burada görmek ve başarılarınızı tekrar ülkemizden dünyaya duyurmak için sabırsızlandığımı belirtmek isterim.”

Yarışma sonuçlarını değerlendiren Paletli Yüzme Milli Takım Antrenörü Özgür Alemdar ise, “Gerçekten hem kırılan rekorlar, hem ülkemizin elde ettiği muhteşem başarılar açısından son derece başarılı bir Avrupa Şampiyonası organizasyonuna ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadık. Milli sporcularımızın aldığı madalyaların mutluluğu ve sevinç gözyaşlarına ortak olmanın gururunu yaşadık. Onlarla ne kadar övünsek azdır. Kendilerini kutluyorum ve onlarla gurur duyuyorum” dedi.

FRANSA VE TÜRK MİLLİ SPORCULARI ARASINDA DOSTLUK MAÇI
Kapanış konuşmasının ardından Fransa ve Türk Milli Takımları arasında düzenlenen galibin olmadığı, dostluk çerçevesinde yapılan futbol maçı renkli görüntülere sahne oldu.

194 SPORCU YARIŞTI
Avrupa Şampiyonası yarışlarında 17 ülkeden 94’ü bayan, 100’ü erkek 194 sporcu katıldı. TSSF Paletli Yüzme Teknik Kurul Başkanı Özgür Alemdar, Ali Göz, Sinan Yüncü, Reşit Çevir, Eşref Esen, Eşref Ayvaz ve Çetin Bingül antrenörlüğündeki Paletli Yüzme Genç Milli Takımı’mızda 7 bayan, 9 erkek sporcu mücadele etti.

Katılan ülkeler: Almanya, Avusturya, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, İspanya, İsviçre, İtalya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Rusya, Slovakya, Türkiye, Ukrayna, Yunanistan
Yarışların canlı yayın linki:

https://www.youtube.com/channel/UCtvFqxdk922xw1ZcEeRSakA/videos

Hakkında