TSSF Mavide Kal Online Sualtı Fotoğraf Yarışması

 TSSF Mavide Kal Online Sualtı Fotoğraf Yarışması

Yarışma Kuralları:

Yarışma Kategorileri:

 1. Balık
 2. Yakın plan veya makro
 3. Batık
 4. Geniş Açı
 5. Modelli Geniş Açı

Genel Kurallar :

 1. Fotoğrafçıların en az CMAS 2 yıldız ve denkliğinde dalış brövesi olması zorunludur. Bröve numarasının başvuru sırasında ibrazı mecburidir.
 2. Yarışma ulusal bir yarışmadır. Yarışmaya sadece T.C. vatandaşları katılabilecektir.
 3. Tüm fotoğraflar sualtında çekilmiş olmalıdır. Yarım suüstü-yarım sualtı çekilen fotoğraflar kabul edilecektir.
 4. Yarışmaya katılan fotoğraflar Türkiye Denizlerinde çekilmiş olmalıdır ve başvuru formunda belirtilmelidir. Tatlı su da çekilmiş fotoğraflar ile yarışmaya katılınamaz.
 5. Fotoğrafçılar her kategoride bir fotoğraf ile katılabilirler.
 6. Yarışmacılar yalnızca kendi çektikleri fotoğraflar ile yarışmaya katılabilirler.
 7. Yarışmacılar her tür fotoğraf makinesi ile çekilmiş görüntüyü kullanabilirler.
 8. Fotoğraflar başvuru tarihinden en fazla 2 yıl önce çekilmiş olmalıdır. Daha eski tarihli fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
 9. Son iki yılın (2018-2019) Altın Palet Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonalarında (Bodrum-Kaş) yarışma sırasında veya antrenmanlarda çekilmiş olan Seçici Kurul değerlendirmesine verilmemiş fotoğraflarla yarışmaya katılınabilir. Bu fotoğrafların başvuru formunda “fotoğrafın çekildiği yer” kısmında, açıklamalı olarak hangi şampiyonada çekildiği belirtilmelidir.(örn:” Bodrum Altınpalet 2018 ” veya ” Kaş Altınpalet 2019 “)
 10. Başvuru tarihine kadar ulusal veya uluslararası bir yarışmada ödül almış fotoğraflar bu yarışmada kullanılamaz.
 11. Fotoğrafçılar fotoğraflarının telif haklarına sahiptirler. Ancak bu yarışmaya verilen fotoğraflar, TSSF’nin tanıtım amaçlarına yönelik  ve uygun gördüğü faaliyetlerde, görsel üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan, fotoğrafçının ismimin belirtilmesi koşulu ile kullanılabilecektir.
 12. Gönderilen fotoğraflardan öncelikle ilk 10 fotoğraf, Seçici Kurul tarafından belirlenecek ve TSSF web sitesinden yayınlanacaktır.
 13. Sonuçlar kategori sırası ile TSSF web sitesinden yayınlanacaktır.
 14. Yarışmada her kategoride ilk üç dereceyi alan yarışmacılar madalya ile ödüllendirilecektir.
 15. Yarışma TSSF tarafından kredilendirilmiştir.
 16. “TSSF Mavide Kal Online Sualtı Fotoğraf Yarışması” sonuçları, TSSF Sualtı Görüntüleme Yarışma Talimatı Madde 28-(Milli Takım seçilmesi) doğrultusunda Aday Sualtı Fotoğraf Milli Takımı’na puan verecektir.
 17. Yarışmaya başvuran yarışmacılar yukarıdaki koşulları kabul etmişlerdir.

Fotoğraf kuralları:

 1. Fotoğraflar JPEG formatında gönderilmelidir. Fotoğraflar uzun kenarı en az 2000 piksel olacak şekilde düzenlenmelidir. Maksimum fotoğraf boyutu 3 megabaytı geçmemelidir.
 2. Fotoğraf üzerinde, isminde, meta datasında yarışmacıyı tanımlayacak öğe olamaz.
 3. Fotoğraflar seçici kurula gönderilmeden önce yeniden numaralandırılacaktır.
 4. Yarışmaya katılacak fotoğraflarda dijital müdahale serbest olmakla birlikte, fotoğrafın orjinalliğini bozacak hiçbir müdahale yapılmamalıdır.

Bu doğrultuda;

 1. Her türlü renk ayarı, keskinlik ayarı, beyaz ayarı, partikül temizleme vb. serbesttir.
 2. Fotoğraftan bir dokuyu yok etme (örnek: arka plandaki bir dalgıcın silinmesi gibi) ya da kadraja dışarıdan bir doku eklemek yasaktır.
 3. Krop(kırpma) yasaktır.
 4. Yarışmada, sualtında üretilmiş olmak şartıyla kompozit fotoğraf kullanılabilir.
 5. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların her kategoride 10 tanesi seçici kurul tarafından yapılan ön eleme ile finale kalacaktır. Yarışmaya katılan fotoğrafların finale kalmaları durumunda orjinal ham dataları organizasyon komitesi tarafından talep edilecektir.
 6. Manipulasyonların genel değerlendirmesi jürinin taktirindedir.

Kategori Tanımları:

 1. Balık: Bu kategoriye deniz kaplumbağaları, ahtapotlar, deniz yıldızları, memeliler dahil değildir. Balık detayları fotoğraflanabilir ancak cinsi, biyotopu mutlaka anlaşılır olmalıdır.
 2. Yakın plan veya makro: balık ve balık detayları dışında bütün denizaltı canlılarının fotoğraflarıdır.
 3. Batık: Bir batığın tümünün yada parçasının görüldüğü fotoğraftır.
 4. Geniş açı: Bölgenin doğal güzelliklerini gösteren, içerisinde bir modelin (başka bir dalıcı) veya batığın yer almadığı fotoğraflardır.
 5. Modelli Geniş açı: İçerisinde başka bir dalgıcın (1 modelin) yer aldığı geniş açı fotoğraftır. Bu kategoride içerisinde batık olan fotoğraf kullanılamaz.

Kategori Kuralları:

Tüm fotoğraflarda sualtı yaşamının korunması öncelikli kuraldır. Fotoğrafta sualtı yaşamına zarar verilmiş, doğanın kirletilmiş olduğu şüphesi varsa ve bu durum ispatlanamaz olsa bile fotoğraf yarışma dışı bırakılır.

Model sadece batık ve modelli geniş açı kategorisinde kullanılabilinir. Model 1 kişi olmalıdır. Diğer kategorilerde istem dışı bile olsa başka bir dalgıcın yada uzantısının kadrajda olması o kategoriden diskalifiye sebebidir.

Son Başvuru Tarihi:

18 Mayıs 2020

Başvuru Belgeleri:

TSSF Mavide Kal Online Sualtı Fotoğraf Yarışması” Başvuru Formu ve yarışmaya katılacak fotoğraflar mavidekalonline@gmail.com mail adresine gönderilecektir.

Başvuru Formu : 2020-tssf-mavidekal-online-yarisma-basvuru-formu-v2

Instagram : https://instagram.com/mavidekal.online

 

 

Hakkında