Tssf Paletli Yüzme Kulüplerarası Gençler Türkiye Şampiyonası’nda 3 Türkiye Rekoru Kırıldı

Tssf Paletli Yüzme Kulüplerarası Gençler Türkiye Şampiyonası’nda 3 Türkiye Rekoru Kırıldı

Çorum’da yapılan TSSF Paletli Yüzme Kulüplerarası Gençler Türkiye Şampiyonası’nda 3 Türkiye rekoruna imza atıldı. Bayanlarda Zeynep Ak 4, erkeklerde ise Dünya Şampiyonu sporcumuz Muhammed Emin Bay 3 altın madalya ile en çok birincilik kürsüsüne çıkan sporcular oldu.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından 16-18 Şubat’ta Çorun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilen, kıyasıya mücadelelere sahne olan Türkiye Şampiyonası, bireyselde 50 ila 1500 metre arasında ve takımlarda 4×100 ve 4×200 bayrak yarışları disiplinlerinde yapıldı. 25 spor kulübünden 135 erkek, 132’si bayan olmak üzere 267 sporcunun gençler ve yıldızlar kategorisindeki madalya mücadeleleri 3 yeni Türkiye rekoru getirdi.

3 TÜRKİYE REKORUNUN 2’Sİ BAYANLARDAN GELDİ

İTÜ GVO Spor Kulübü’nün, performansıyla öne çıkan başarılı sporcusu Beril Ülker, 50 metre suüstü ve 100 metre tüplü disiplinlerinde yeni Türkiye rekorlarının sahibi oldu. İstanbul Tenis Yüzme Kayak Spor Kulübü’nden Yiğit Kuştemir ise 200 metre çift palette rakiplerini geride bırakarak yeni Türkiye rekoruna imza attı.

Yiğit Kuştemir
Beril Ülker

ŞAMPİYONLUĞA DAMGA VURAN SPORCULAR…

Suüstü, çift palet, tüplü ve dip disiplinlerinde yapılan yarışlarda İstanbul Tenis Yüzme Kayak Spor Kulübü’nden Zeynep Ak, bireysel yarışlarda muhteşem bir performans ortaya koydu. Ak, 200, 400, 800 ve 1500 metre suüstü disiplinlerinde rakiplerini geride bırakarak 4 kez Türkiye şampiyonluğuna imza attı.

Zeynep Ak

Bireysel erkekler kategorisinde ise Şehitkamil Belediye Spor Kulübü’nden Dünya Şampiyonu sporcumuz Muhammed Emin Bay, en çok altın madalya kazanan isim oldu. Bay, 400, 800 ve 1500 metre suüstü disiplinlerinde 3 Türkiye şampiyonluğu kazandı.

Muhammed Emin Bay

Takım yarışlarının bayanlar kategorisinde İTÜ GVO Spor Kulübü 4×100 ve 4×200’de birincilik madalyasına uzanırken, bu etaplardaki erkekler kategorisi yarışlarında birincilikleri Şehitkamil Belediye Spor Kulübü kazandı.

İTÜ GVO VE ŞEHİTKAMİL BELEDİYE, EN BAŞARILI KULÜPLER OLDU

Şampiyonluk yarışları sonunda bayanlar ve erkekler kategorisinde alınan puanlara göre en başarılı spor kulüpleri de belirlendi. Bayanlarda en yüksek puanı alan İTÜ GVO Spor Kulübü en başarılı kulüp olurken, ikinci sırada İstanbul Tenis Yüzme Kayak Spor Kulübü, üçüncü sırada ise Bahçelievler Belediye Spor Kulübü yer aldı.

Erkekler kategorisinde en başarılı kulüp olan Şehitkamil Belediye Spor Kulübü’nü, Bahçelievler Belediye Spor Kulübü ve Bakırköy Su Sporları Kulübü takip etti.

TSSF BAŞKANI ÖZEN: “AMACIMIZ, BU SPORA DAHA FAZLA SPORCU KAZANDIRMAK”

Şampiyonanın kapanış töreninde konuşan TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Paletli yüzme sporunu bütün ülkeye yayma, daha çok gencimizi bu spora kazandırma amacındayız. Çorum, ev sahipliği yaptığı organizasyonlarla bu anlamda ön plana çıkan Anadolu’muzun güzide bir şehri. Yarışlarda 3 yeni Türkiye rekoruna tanıklık ettik. Katılım düzeyi son derece iyi. Genç sporcularımız, yaptığımız her ulusal yarışmada tecrübelerini arttırıyorlar, performanslarını geliştiriyorlar. Bu da uluslararası yarışmalar için güçlü bir altyapının zeminini hazırlıyor. Rekor kıran ve madalya kürsüsüne çıkmayı başaran sporcularımızın gözlerinden öpüyorum. Katılan bütün kulüp ve sporcularını da verdikleri mücadelelerden dolayı kutluyorum” diye konuştu.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, verdikleri destek ve katılımlarından dolayı Çorum Vali Yardımcısı Coşkun Doğan, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eger’e teşekkür ederek, “Hep birlikte çok güzel ve başarılı bir Türkiye Şampiyonluğu organize ettik. Bu bağlamda Spor Genel Müdürlüğü’müze de sualtı sporlarına her zamanki destekleri için minnettarız” dedi.

Müsabaka sonuçları : 2018-paletl-yuzme-kuluplerarasi-gencler-turkiye-samp-corum

     

Hakkında