TSSF Zıpkınla Balık Avı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası final müsabakaları Fethiye’de başlayacak

TSSF ZIPKINLA BALIK AVI KULÜPLERARASI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI FİNAL MÜSABAKALARI FETHİYE’DE BAŞLAYACAK

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)’nun 2016 yılı planlı faaliyet programlarından olan TSSF Zıpkınla Balık Avı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası final müsabakaları 24-25 Haziran tarihleri arasında Muğla Fethiye’de gerçekleştirilecek.

14 Mayıs’ta İzmir Foça’da ve 28 Mayıs’ta Çanakkale Gökçeada’da yapılan eleme yarışmalarında en yüksek puanı alan toplam 16 kulüp ve sporcuları Türkiye’nin şampiyon avcısı unvanı için denizin altında 5 saat kıyasıya mücadele edecekler.

Fethiye Belediyesi ve resmi makamların katkıları ve işbirliğiyle Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından gerçekleştirilen Türkiye Şampiyonası final müsabakalarının açılış töreni 24 Haziran Cuma günü Fethiye Beşkaza Meydanı’nda gerçekleştirilecek. 25 Haziran Cumartesi günü kulüp sporcuları, denize açılarak nefes kesen bir mücadeleye girecekler. Avlanan balıkların tartı ve puan işlemlerinin ardından aynı gün Türkiye Şampiyonu kulüp ve sporcuları ile dereceye girenlere Beşkaza Meydanı’nda düzenlenen törenle madalyaları verilecek.

TSSF BAŞKANI: “AV DEĞİL, BİR SPOR DALIDIR”

Avlanan balıkların ilçe ve ildeki sosyal yardım kuruluşlarına bağışlanacağını belirten Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Zıpkınla balık avı TSSF’nin önemli spor branşlarından biridir. 5 saat süren bu yarışmada sporcular suyun altında nefeslerini tutarak zor şartlarda en yüksek puanı toplamak için zıpkınlarını kullanırlar. Bu spor dalının amacı, balık avının bir spor olduğunu anlatmak, sualtı zenginliğimizi insanlara göstermektir. Yerel yönetimlerin bu anlamda verdiği desteğe gerçekten minnettarız. Final müsabakalarına kalmayı başaran ve mücadele edecek olan tüm kulüp ve sporcularına, bu amaca yaptıkları katkılarından dolayı teşekkür ediyor, TSSF Yönetim Kurulu Üyeleri ve şahsım adına başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

FİNALLER SONUNDA MİLLİ TAKIM KADROSU BELİRLENECEK

Finallerde en iyi dereceyi elde ederek milli takım kadrosunu oluşturacak 3 as, 2 yedek sporcumuz, Yunanistan/Hermoupolis’te 15-19 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek Zıpkınla Balık Avı Dünya Şampiyonası’na katılacak.

TSSF ZIPKINLA BALIK AVI KULÜPLERARASI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI FİNAL MÜSABAKALARI PROGRAMI:

Açılış:             24 Haziran Cuma, saat 16.30’da Fethiye Beşkaza Meydanı

Müsabakalar: 25 Haziran Cumartesi saat 08.00-14.00 arası. Saat 15.30’da tartı işlemi

Ödül töreni:   25 Haziran Cumartesi Beşkaza Meydanı’nda saat 18.00’de.

 

TÜRKİYE SUALTI SPORLARI FEDERASYONU