TSSF Zıpkınla Balık Avı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonları belli oldu

TSSF Zıpkınla Balık Avı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonları belli oldu

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)’nun 2016 yılı planlı faaliyet programlarından olan ve 24-25 Haziran’da Muğla Fethiye’de gerçekleştirilen TSSF Zıpkınla Balık Avı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası final müsabakaları sonunda şampiyon kulüp ve sporcular ile dereceye girenler belli oldu.

14 Mayıs’ta İzmir Foça’da ve 28 Mayıs’ta Çanakkale Gökçeada’da yapılan eleme yarışmalarında en yüksek puanı alan toplam 16 kulüp ve sporcuları Kızılada açıklarında Türkiye’nin şampiyon avcısı unvanı için denizin altında 6 saat kıyasıya mücadele ettiler.

Yakalanan balıklar Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi önünde jüri üyeleri tarafından tartılarak en iyi dereceyi elde eden kulüpler ve bireysel sporculara, düzenlenen törende madalyaları verildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü birinci oldu

Şampiyonada kulüp olarak, 26.930 puanla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü birinci, 15.311 puanla Ada Sualtı Sporları Kulübü ikinci, 11.280 puanla balık avlayan Manisa Yüzme Su Sporları ve Gençlik Spor Kulübü üçüncü oldu.

16.310 puanla Sedat Osmanoğlu şampiyon oldu

Bireysel olarak ise birinciliği 16.310 puanla Sedat Osmanoğlu, ikinciliği 13.250 puanla Turan Melih Aydıner, üçüncülüğü ise 9.940 puanla Kazım Polat elde etti.

TSSF Başkanı Özen: “Amacımız en zor şartlarda en iyi balığı avlayan sporcuyu belirlemek”

Ödül töreninde konuşan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Şahin Özen, Fethiye’de en iyi sporcuların yarıştığını söyledi. Zıpkınla balık avının çevre bilincini ve duyarlılığını geliştiren bir branş olduğunu ifade eden Özen, “Şampiyonluk yarışmasının süresi ve kuralları var. Gramajı düşük balık avlatmıyoruz. En iyi sporcuların katıldığı bu müsabakada bile neredeyse sporcuların yarısı 6 saat boyunca hiç balık avlayamadan sudan çıktılar. Bizim amacımız en zor şartlarda, en iyi balığı avlayan sporcuyu tespit etmekti. Şampiyonluk mücadelelerine katılan bütün kulüp ve sporcularını Federasyon Yönetim Kurulu Üyeleri ve şahsım adına kutluyorum. Ayrıca, il ve ilçe gençlik hizmetleri ve spor il müdürlükleri, Fethiye Belediyesi başta olmak üzere emeği geçen herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“Dünya Şampiyonluğu için hazırlanıyoruz”

Şampiyonada en iyi dereceyi elde eden 8 ya da 12 kişiyle milli takım aday kadrosunun oluşturulacağını, Milli Takım aday kampında belirlenecek 3 asil 2 yedek sporcuyla Yunanistan’da yapılacak olan Zıpkınla Balık Avı Dünya Şampiyonası’na katılacaklarını anlatan Özen, “Geçmişte madalyaya çok yaklaştık. Ege suları bizim de sularımız. Derinlikleri, balık türleri çok benzer. Ev sahibi olmasak bile ev sahibine çok yakın bir ülkeyiz. Yunanistan’da yapılacak olan turnuvaya çok iyi hazırlanıyoruz. İyi bir sonuçla döneceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz da şampiyonaya ev sahipliği yaptıkları için mutluluk duyduğunu belirtti. Ağustos ayı içerisinde milli sporcuların Fethiye’de kamp yapacağını bildiren Öçalmaz, Fethiye sularının milli takıma şans getirmesini diledi.

Avlanan balıklar, müsabakaların yapıldığı il ve ilçedeki çocuk esirgeme kuruluşlarına, sosyal yardım merkezlerine bağışlandı.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

Hakkında