Tssf Zıpkınla Balık Avı Türkiye Şampiyonası’nın ilk finalistleri belirlendi

Tssf Zıpkınla Balık Avı Türkiye Şampiyonası’nın ilk finalistleri belirlendi ,

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)’nin 2016 yılı planlı faaliyet programlarından olan TSSF Zıpkınla Balık Avı Türkiye Şampiyonası elemelerinin birinci ayağı 14 Mayıs Cumartesi günü İzmir Foça’da yapıldı.

En iyi usta avcı unvanı için Ege Denizi’nin derinliklerinde 5 saat boyunca zıpkınla balık avlayan 67 sporcu arasında Gökay Gülhep birinci olurken, Turhan Melih Aydıner ikinci, Kazım Polat ise üçüncü oldu. 17 kulübün katıldığı ilk eleme müsabakalarında Manisa Yüzme Su Sporları ve Gençlik Spor Kulübü en çok puanı alarak birinci sırayı alırken, Ada Sualtı Sporları Kulübü ikinciliğin, Bodrum Su Sporları Kulübü üçüncülüğün sahibi oldu.

Türkiye’nin Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kulüpleri için yapılan Zıpkınla Balık Avı Türkiye Şampiyonası elemelerinin ilk ayağında dereceye giren kulüpler ve sporcuları, 27-29 Mayıs’ta Gökçeada’da yapılacak şampiyona elemesinin ikinci ayağında en çok puanı toplayan Karadeniz, Marmara, İç ve Doğu Anadolu bölge kulüpleri ve sporcularıyla birlikte 24-26 Haziran’da Muğla Fethiye’de yapılacak TSSF Zıpkınla Balık Avı Türkiye Şampiyonası final yarışmalarında şampiyonluk için mücadele edecekler.

Finallerde en iyi dereceyi elde ederek milli takım kadrosunu oluşturacak 3 as, 2 yedek sporcumuz, Yunanistan/Hermoupolis’te 15-19 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek Zıpkınla Balık Avı Dünya Şampiyonası’na katılacak.

Şampiyonluk eleme müsabakalarının ilk ayağının gerçekleştirilmesinde Foça Belediyesi’yle işbirliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirten Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Başta Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ olmak üzere Foça Kaymakamlığı’na, İzmir Valiliği’ne, Foça Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’ne, Foça Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na, emeği geçen herkese kıymetli destekleri için TSSF Yönetim Kurulu Üyelerim ve şahsım adına teşekkür ederim” dedi.

TSSF BAŞKANI DOÇ. DR. ŞAHİN ÖZEN: “BALIK AVI SADECE BİR AV DEĞİL, BİR SPORDUR”

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu olarak katıldıkları pek çok şampiyonada, ülkemizi başarıyla temsil etmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Doç. Dr. Şahin Özen, “Nisan ayı başında sualtı hokeyinde dünya 2.’si olan erkek milli takımımız ve geçtiğimiz ay ülkemizde organize edilen paletli yüzme dünya kupasında aldığımız altın, gümüş ve bronz madalyalarla büyük gurur duyuyoruz.

Zıpkınla balıkavı, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun en önemli branşlarından bir tanesidir. Zıpkınla balık avlamak, sporcunun kendi nefesi ile 5 saat ve belli süreler içerisinde, zor şartlar altında mücadele etmesi neticesinde en usta avcıyı belirlediğimiz bir yarışmadır. Bu organizasyonu özellikle sahil kasabalarında, denizci kentlerde düzenlemekteki amacımız, sualtı kültürünü aşılamak ve tanıtımını sağlamaktır. Balık avının sadece av değil, bir spor olarak da yaygınlaşması için büyük çaba sarf ediyoruz. Bu nedenle yerel yönetim katkılarının çok önemli olduğunu paylaşmak istiyorum. Katılan tüm kulüp yöneticileri ve sporcuları kutlarken, dereceye giren sporcuları gönülden tebrik ediyorum. Organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

Şampiyonluk elemelerinin ilk ayağının Foça’da gerçekleşmesinden dolayı mutlu olduklarını belirten Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ise şunları söyledi: ‘‘Ünlü Tarihçi Heredot’un deyişiyle, ‘En güzel iklim ve en güzel gökyüzü altında kurulan Foça’mız’, denizle ilgili sporların gözdesi olmaya devam ediyor. Sıklıkla, yelken ve yüzme şampiyonalarına ev sahipliği yapan ilçemizde bu kez bir sualtı avcılığı şampiyonası gerçekleştirdik. Dereceye giren ve katılan tüm sporcuları kutluyor, organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Şampiyona elemelerinin ilk ayağında sporcular tarafından avlanan balıklar il ve ilçedeki çocuk esirgeme kurumlarına ve yaşlı evlerine bağışlandı.