TSSF’NİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ CMAS 3. SERBEST DALIŞ OUTDOOR DÜNYA ŞAMPİYONASI’NDA 6 DÜNYA REKORU KIRILDI

TSSF’NİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ CMAS 3. SERBEST DALIŞ OUTDOOR DÜNYA ŞAMPİYONASI’NDA 6 DÜNYA REKORU KIRILDI

KAŞ’TA DÜNYANIN EN DERİN 6 REKORU KIRILDI

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından Antalya’nın Kaş ilçesinde gerçekleştirilen Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) 3. Serbest Dalış Outdoor Dünya Şampiyonası dün sona erdi. Şampiyonada 6 dünya, 5 Türkiye rekoru kırıldı.

Kaş İnceboğaz Plajı açıklarında 1-6 Ekim tarihleri arasında Kaş Belediyesi ve Kaymakamlığı’nın desteğiyle düzenlenen, 26 ülkeden 76 sporcunun katıldığı şampiyona, sabit ağırlık paletsiz, sabit ağırlık, sabit ağırlık çift palet ve ip destekli sabit ağırlık disiplinlerinde bayanlar ve erkekler kategorisinde yapıldı.

DÜNYA REKORLARI İTALYA, UKRAYNA VE RUSYA’DAN GELDİ

    

Nefeslerin tutulduğu yarışlarda 6 dünya rekorunu İtalyan Alessia Zecchini, Ukraynalı Natalia Zharkova, Rus Alexey Molchanov kırdı. Bayanlarda Alessia Zecchini, sabit ağırlık paletsizde 70, ip destekli sabit ağırlıkta 94 metreyle 2 yeni dünya rekorunun sahibi oldu. Ukraynalı Natalia Zharkova, sabit ağırlık paletsizde 70 metreye dalarak kırdığı dünya rekorunu Zecchini ile paylaştı. Ukraynalı sporcu, sabit ağırlık çift palette 89 metreye dalarak şampiyonadaki ikinci dünya rekorunu kırdı.

Erkeklerde şampiyonaya Rusya’dan Alexey Molchanov damgasını vurdu. Molchanov, sabit ağırlıkta 123, ip destekli sabit ağırlıkta 116 metreye rekor dalışları gerçekleştirerek 2 yeni dünya rekorunun sahibi oldu.

5 TÜRKİYE REKORU

Şampiyonada Milli Sporcumuz Derya Can, sabit ağırlıkta 85, sabit ağırlık çift palette 76 metreye dalarak 2 Türkiye rekoru kırdı. Yaren Türk ise paletsiz sabit ağırlıkta 53 metreye dalarak bu disiplinde yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu. Erkeklerde 2 Türkiye rekoru sabit ağırlık çift palette 78 metrelik dereceleriyle Rüstem Derin ve Mahmut Fatih Sevük’ten geldi.

Dünya Şampiyonası’nda yarışan Serbest Dalış Milli Takımı’mız Aris Moukas ve Bilge Çingigiray’ın antrenörlüğü ve Özgür Alemdar’ın idari direktörlüğünde Derya Can, Şahika Ercümen, Yaren Türk, Fatma Uruk, Rüstem Derin ve Mahmut Fatih Sevük’ten oluşuyor.

PALETSİZ SABİT AĞIRLIKTA DÜNYANIN EN İYİLERİ

CMAS 3. Serbest Dalış Outdoor Dünya Şampiyonası’nda 4 ayrı disiplinde madalya sıralaması şöyle oldu:

Paletsiz sabit ağırlık branşı bayanlarda İtalyan Alessia Zecchini 70 metreyle dünya şampiyonu olurken, Ukraynalı Natalia Zharkova aynı dereceyi yaparak gümüş madalya, Japonya’dan Sayurı Kınoshıto ise 66 metreyle bronz madalya aldı. Milli Sporcumuz Yaren Türk, 53 metreyle dünya dördüncüsü oldu.

Bu branşta erkeklerde altın madalya 78 metrelik dalışıyla Polonya’dan Mateusz Malina’nın oldu. İtalya’dan Michele Giurgola ise 76 metreyle gümüş madalya, Fransa’dan Remy Dubern 75 metreyle bronz madalyanın sahibi oldu.

SABİT AĞIRLIK ÇİFT PALETTE EN BAŞARILI SPORCULAR

Sabit ağırlık çift palet branşında bayanlarda Ukrayna’dan Natalia Zharkova 89 metrelik derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu. Gümüş madalya aynı dereceleri yapan Slovenya’dan Alenka Artnik ve Kolombiya’dan Sofia Gomez Uribe’nin oldu. Her iki sporcu da 86 metrelik dereceyle dünya ikincisi oldu. Milli sporcumuz Derya Can ise 76 metrelik dalışıyla 5. sırada yer aldı.

Erkeklerde ise Rus sporcu Alexey Molchanov 107 metreyle altın, Fransa’dan Arnaud Jerald 101 metreyle gümüş, İtalya’dan Antonio Mogavero 91 metreyle bronz madalyanın sahibi oldu.

SABİT AĞIRLIKTA ALTIN, GÜMÜŞ VE BRONZ MADALYALAR SAHİPLERİNİ BULDU        

Sabit ağırlık dalışlarında İtalyan Alessia Zecchini 105 metreyle altın madalya alırken, Slovenyalı Alenka Artnik ve Japonya’dan Sayuri Kinoshita 96 metreyle gümüş madalyayı paylaştılar. Derya Can, 85 metreyle 5. sırada yer aldı.

Erkeklerde bu disiplinde yapılan yarışlarda Rusya’dan Alexey Molchanov, 123 metreye dalarak altın madalyanın sahibi oldu. Rusya’dan Andrey Matveenko 108 metreyle gümüş, İtalya’dan Antonio Mogavero 106 metreyle bronz madalya aldı.

İP DESTEKLİ SABİT AĞIRLIKTA DÜNYANIN İLK ÜÇÜ

İp destekli sabit ağırlık branşında bayanlarda yapılan yarışlarda İtalya’dan Alessia Zecchini, 94 metreye dalış yaparak dünya şampiyonu olurken, Japonya’dan Sayuri Kinoshita 90 metreyle dünya ikincisi, yine Japonya’dan Hanako Hirose 86 metreyle dünya üçüncüsü oldu.

Erkeklerde Rusya’dan Alexey Molchanov 116 metreyle dünya şampiyonu olurken, yine Rusya’dan Andrey Matveenko, 110 metrelik dalışıyla dünya ikincisi, Slovenya’dan Samo Jeranko dünya üçüncüsü oldu.

ÖDÜL TÖRENİYLE MADALYALAR VERİLDİ

Şampiyonanın dün Kaş Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan, TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Antalya Büyükşehir Başkan Vekili Ruhi Beşiktaş ve Japonya Sualtı Sporları Başkanı Shunji Yoshizawa, hakemler, sporcular ve vatandaşların katıldığı kapanış ve ödül töreninde sporculara ödülleri verildi.

Ödül töreni bu akşam Kaş Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak olan CMAS 3. Serbest Dalış Outdoor Dünya Şampiyonası’nı değerlendiren TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, şunları söyledi: “26 ülkeden 76 sporcunun katılımıyla gerçekleşen Dünya Şampiyonası’nda 4 farklı branşta Kaş’ın mavi derinliklerine 192 dalış gerçekleştirildi. Şampiyonanın açılış konuşmasında, burada kırılacak yeni rekorları Kaş’tan dünyaya duyurma temennimizi sizlerle paylaşmıştım. Ve bu temennimiz gerçekleşti. Bayanlarda 4, erkeklerde 2 kez toplam 6 yeni dünya rekoruna imza atıldı. 4 ayrı branşta dünyanın en iyi sporcuları belirlendi. Onları ve katılan tüm sporcuları, verdikleri müthiş mücadelelerinden dolayı tüm kalbimle kutluyorum. Ayrıca Türkiye rekoru kıran sporcularımıza ve Serbest Dalış Milli Takımı’mıza verdikleri mücadeleler için teşekkür ediyorum.

Bu muhteşem tablonun mimarlarından olan ama şu anda aramızda olmayan CMAS Başkanı  Anna Arzhanova’ya buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Disiplin, cesaret ve tutkunun eseri olan serbest dalış sporunun zirvesini oluşturan Dünya Şampiyonası organizasyonumuza, desteğini esirgemeyen Spor Bakanlığı’mız, Spor Genel Müdürlüğü’müz, Kaş Belediyemiz, Kaş Kaymakamlığımız, Antalya Büyükşehir Belediyemiz, Antalya Valiliği’mize ve bizleri destekleyen tüm kişi ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum. Katılan ülkelerin çok değerli sporcu, antrenör ve idarecilerine ayrıca teşekkür ediyorum.”

 

Hakkında