Türkiye Şampiyonluğu İçin Sualtında Kurşun Toplarla Gol Atacaklar

Sualtı Hokeyi Büyükler Türkiye Şampiyonası Beylikdüzü’nde Yarın Başlıyor

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)’nun etkinlik takviminde yer alan Sualtı Hokeyi Büyükler Türkiye Şampiyonası İstanbul’da yarın başlıyor. Beylikdüzü Olimpik Yüzme Havuzu’nda  19-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek şampiyonada, erkeklerde 18 takım, bayanlarda 10 takım mücadele edecek.

19 Nisan Perşembe günü saat 14:45’da açılış töreni yapılacak yarışmalarda 18 kulüpten bayanlar ve erkeklerde toplam 28 takım şampiyonluk için sualtında gol atmak için nefes nefese bir mücadele sergileyecekler.

Şampiyonluk için yarışacak takımlara başarılar dileyen TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Bu yıl Kanada’da Sualtı Hokeyi Büyükler Dünya Şampiyonası olacak. 2 yıl önce büyüklerde dünya ikincisi, gençlerde ise üst üste 2 kez dünya şampiyonu olmuş milli takımlara sahibiz. Türkiye Şampiyonası’nda, takımlarımız gücünü bir kez daha test edecek. Sualtı hokeyinde gerçekten uluslararası alanda çok güçlü bir marka değerini yakaladık. Genç ve yetenekli sporcularımız ile ülkemiz adına gurur duyuyorum” dedi.

Doç. Dr. Şahin Özen, her organizasyonlarına destek veren Spor Genel Müdürlüğü’ne, bu yarışmada emeği geçen Beylikdüzü Belediyesi’ne, Beylikdüzü Kaymakamlığı ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’ne de teşekkür etti.

SUALTI HOKEYİ BÜYÜKLER TÜRKİYE ŞAMPİYONASI PROGRAMI:

Yarışma yeri:  Beylikdüzü Olimpik Yüzme Havuzu/İstanbul

Açılış töreni:  19 Nisan Perşembe saat 14:45 /Beylikdüzü Olimpik Yüzme Havuzu

Maç başlangıç ve bitiş tarihleri :

  • 19 Nisan Perşembe saat 14:30-19:00
  • 20 Nisan Cuma saat 09:00-19:00
  • 21 Nisan Cumartesi saat 09:19:00
  • 22 Nisan Pazar saat 09:00-15:30

Kapanış ve ödül töreni:  22 Nisan Pazar saat 16.00

SUALTI HOKEYİ NASIL OYNANIR?

Sualtı hokeyi palet, maske, şnorkel, eldiven gibi temel ekipmanla 6’şar kişiden oluşan iki takım oyuncuları arasında ve yüzme havuzu dibinde oynanan, performans, güç ve stratejik taktik gerektiren bir spordur. Oyunun amacı, havuz dibinde bir sualtı hokey sopası yardımıyla kurşun üzerine kauçuk kaplamadan üretilen pak dediğimiz topun sürülerek ve paslaşılarak karşı takımın kalesine gol atmaktır.

Hakkında