Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından aşağıda belirtilen yer ve tarihlerde 2019-2020 Sezonu Hakem Eğitim Semineri yapılacaktır.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından aşağıda belirtilen yer ve tarihlerde 2019-2020 Sezonu Hakem Eğitim Semineri yapılacaktır.

2019-2020 sezonunda görev almak isteyen hakemler ilgili seminerlerden en az bir tanesine katılmak zorundadır.

 1. 16-17 Kasım 2019 – İstanbul (Maltepe Spor kompleksi)
 2. 30 Kasım/1 Aralık 2019 – Gaziantep (Şehitkamil Belediyesi Alleben Yüzme Havuzu)
 3. 4-5 Ocak 2020 – Kütahya (Dumlupınar Üniversitesi Olimpik Yüzme Havuzu)
 4. 11-12 Ocak 2020 – Trabzon (Sürmene Yarı Olimpik Yüzme Havuzu)

Seminere katılmak için hakemlerin; https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdejTfgjydlTo9YnK7menzkCOwu9aGULRCMh8iZG_KF2RFQkQ/viewform?usp=sf_link adresine tıklayarak digital ortamda kayıtlarını oluşturarak ve ekte örneği bulunan hakem bilgi formunu doldurarak en geç 8 Kasım 2019 Cuma günü saat 17.00’ye kadar bu talimatın 5. Maddesine göre işlem yapmaları gerekmektedir. Bu tarihten sonraki müracaatlar dikkate alınmayacaktır.

1. Hakemlerin 2019-2020 sezonu yarışmalarında görev alabilmesi için “Hakem Eğitim Seminerine” katılması gerekmektedir. Aksi takdirde sezon içerisinde görevlendirme yapılmayacaktır.

2. Seminerde Uygulamalı Beep Testi yapılacaktır. Bu itibarla tüm hakemlerin seminerin birinci günü kullanacağınız maske, palet ve şnorkel ile birlikte en geç saat 09.30’da ilgili havuzda olmaları gerekmektedir. Her hakemin testin tekrarı için ikinci hakkı bulunmaktadır.

3. *TSSF Hakemleri Beep Testi Standartı oluşturulmuş olup zamanlama sistemi ve açıklamalar ekte sunulmuştur. Bu test sonuçlarına göre teste katılmayan yada 16. turu tamamlayamayan hakemlere ilgili müsabakalarda görevlendirme yapılmayacaktır. Öncelikli görevlendirmeler de tamamlanan test sayılarına ve oyun bilgilerine bakılacaktır.

4. Sezon başı yapılacak olan seminerlerde beep test uygulamasını tamamlayamayan yada hazır olmayan hakemler için sezon içinde bütün sualtı hokeyi müsabakalarında beep testi uygulaması yapılacağından, katılmak isteyen her hakem kendi imkanları ile katılarak teste girebilir. 5. Seminere katılan hakemler DEKONTUNU taratarak belge@tssf.gov.tr ve mhk@tssf.gov.tr adresine gönderecektir. Dekontunu taratarak göndermeyen başvurular GEÇERSİZDİR

 • Katılımcılar TSSF/CMAS dalıcı belgelerinin fotokopisi. Aslını yanlarında getireceklerdir. (Aday hakemler için gerek yoktur. Fakat İl Hakemliğine terfi etmek için gereklidir. Aday Hakem kalma süresi üç yıldır.)
 • Sağlık raporu (Herhangi bir sağlık ocağından alınabilir veya 2019-2020 sezonu yarışmalarında görev almasını engelleyici herhangi bir sağlık problemi olmadığını beyan eden dilekçe.
 • “Sabıka Kaydı Yoktur” belgesi (e-devlet şifresi ya da Adliyeden alınabilir)
 • İkametgah Belgesi (e-devlet şifresi ya da nüfus müdürlüklerinden alınabilir)
 • 1 adet fotoğraf  Hakem İstek Formunu doldurarak aşağıda IBAN hesaplarına yatırılacak 250 TL HAKEM KİTİ için DEKONT (2019 yılında HAKEM KİTİNİ almayan eski ve yeni tüm hakemler bu tutarı yatıracaktır)
 • Hakem İstek Formunu doldurarak aşağıda IBAN hesaplarına yatırılacak 125 TL HAKEM VİZE BEDELİ için DEKONT (Aday hakem kurslarında HAKEM KİTİ alan hakemler bu tutarı yatıracaktır)

ALICI : TÜRKİYE SUALTI SPORLARI FEDERASYONU

 • TEB Tunalı Hilmi Şubesi IBAN: TR95 0003 2000 0000 0066 6384 72
 • VAKIFBANK (292) KUYUBAŞI Şubesi IBAN: TR93 0001 5001 5800 7294 7191 44

NOT:

 1. Eksik evrak teslim edenler seminere katılamayacaklardır. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, Seminer tarihini ve yerini değiştirebilir.
 2. Seminer, başvuruların en az 10 kişi olması durumunda açılabilecektir.

HAKEM TERFİ SINAVI

 1.  16-17 Kasım 2019 – İstanbul (Maltepe Spor kompleksi)
 2. 30 Kasım/1 Aralık 2019 – Gaziantep (Şehitkamil Belediyesi Alleben Yüzme Havuzu)
 3. 4-5 Ocak 2020 – Kütahya (Dumlupınar Üniversitesi Olimpik Yüzme Havuzu)
 4. 11-12 Ocak 2020 – Trabzon (Sürmene Yarı Olimpik Yüzme Havuzu)

Yukarıda belirtilen Hakem Eğitim Seminerlerinde Hakem Terfi Sınavı da yapılacaktır ve aşağıda şartlara uyan hakemler katılabilir.

Hakem terfileri (Hakem Talimatının 28. Maddesi)

(1) Bulunduğu kategoriden bir üst kategoriye terfi etmek isteyen hakemler, bu talimatın maddelerinde düzenlenen, terfi etmek istedikleri kategorideki hakem olabilme şartlarını yerine getirdiklerine dair bir dilekçe ile yazılı olarak, bu Talimat’ uyarınca, MHK’ ye başvurarak açılacak terfi sınavlarına girebilirler.

(2) Hangi kategoriden olursa olsun, terfi sınavına giren ve ilgili kategori uyarınca havuz testine tabi tutulacak olan hakemler yönünden, işbu Talimat’ ın ekinde yer alan ve Uluslararası Federasyon tarafından kabul edilen Beep Testleri uygulanır. Beep Testlerinin, Uluslararası Federasyon tarafından değiştirilmesi halinde, anılan değişikler işbu Talimat yönünden de, değişiklik yapmaya gerek olmaksızın, aynen uygulanır.

(3) Girdikleri sınav sonunda başarılı olan hakemlerin terfileri, MHK tarafından karara bağlanarak Federasyon Başkanı’ nın onayına sunulur. Sınav sonuçları TSSF’ nin internet sitesinde duyurulur.

(4) Federasyon Başkanı tarafından terfileri onaylanan hakemlerin terfileri, MHK tarafından karar defterine kaydedilerek tescil edilir ve bu durum hakemin şahsi dosyasına işlenir.

(5) Terfi eden hakemler, bu talimat uyarınca hakemlik lisans kartlarını yenilemek zorundadırlar.

(6) MHK, hakemlerin terfi etmek için gerekli koşulları yerine getirebilmelerini sağlayacak şekilde hakem görevlendirme listelerini hazırlamak ve hakemlerin şahsi dosyalarını tutmak zorundadır.

2019-2020-hakem-bilgi-formu

2019-2020-Sezonu-Hakem-Seminer-Programi

Hakkında