’’TÜRKİYE SUALTI SPORLARI FEDERASYONU YILSONU DEĞERLENDİRMESİ’’

’’TÜRKİYE SUALTI SPORLARI FEDERASYONU YILSONU DEĞERLENDİRMESİ’’

Federasyonumuzun 2022 yılı faaliyet programında yer alan Ulusal ve Uluslararası tüm etkinlikleri başarıyla bitirmiş olmanın mutluluğu içeresindeyiz.

Bu yıl ilklerin, rekorların olduğu bir yıl oldu. Bunları sizin bize olan güveniniz ve desteğiniz ile birlikte yaptık. Sualtı Camiamıza Yürekten Teşekkür ederiz.

Biliyoruz ve inanıyoruz ki birlikte nice başarılı faaliyetlere imza atacağız.

Federasyonumuzun alt kurulları ve il temsilcilikleri yeniden revize edilmiş olup sualtı sporları tarihinde yeni bir sayfa açılmıştır.

İlk iş olarak federasyonun İstanbul şubesi ve 6 adet depo kapatılarak, Ankara Merkez ofise taşınmış ve depo sayısı Bir’e düşürülmüştür.

‘’Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu yönetimi bütün kurullarıyla birlikte, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri dikkate alan, sorumluluk sahibi, hesap verebilen ve ülkesinin başarısını kendi başarısından daha çok önemseyen insanları sualtı camiasına kazandırmak için var gücüyle çalışmaktadır.

‘’Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’’, dalış eğitmeni, cankurtaran eğitmeni, antrenör, sporcu, dalıcı ve cankurtaran eğitimlerinin yürütüldüğü seminer ve kamplar düzenleyerek sualtı sporlarının altyapısını güçlendirme çalışmaları devam etmektedir.

‘’Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’’, her geçen gün artan azim ve kararlılıkla, sualtı sporlarında Avrupa’da ve Dünyada elde ettiğimiz önemli başarılarla ülkemizin bayrağını her geçen gün daha da yükseğe taşımaktadır.

FEDERASYON TARİHİNDE İLKLER

 • Spor Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerin ardından Paletli Yüzme branşımızda ilk kez okul sporları faaliyetlerine dâhil edilerek Türkiye genelinde yarışmalar yapılmıştır. Önümüzdeki yıllarda devam edecektir.
 • Sınavlar için bekleyen dalış ve cankurtarma eğitmenleri ile rehber dalıcı sınavları ilk kez peş peşe yapılarak sınav mağduriyetleri giderilmiştir.
 • Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunun teknolojik hamlelerinden olmak üzere, ilk kez dalıcı, cankurtaran ve eğitmenlerin diplomaları e-devlete yüklenmiştir.
 • Federasyonumuzun girişimleriyle CMAS Merkezi Sunucusuna bağlı web tabanlı Dalgıç Kayıt sistemine ilk kez Türkiye’den erişim sağlanmıştır.
 • Dalış ve cankurtarma denetlemeleri için 34 denetçinin eğitimi tamamlanmış ve hava test cihazlarımızın bakım ve onarımları yapılmıştır, dalış merkezlerimizde bulunan dalış tüplerinin hava testleri yapılacaktır.
 • Dalış turizmine ilgiyi artırmak için Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle ‘’29 Ekim Cumhuriyet Dalışı Sualtı Görüntüleme Etkinliği’’ yapılmıştır. Kırmızı mercanların çekilen fotoğrafları sergilenerek uluslararası fuarlarda tanıtımı yapılacaktır.
 • Balıkesir’in Gömeç ilçesinde şehrin kültürel mirasını geçmişten günümüze taşıyan değerlerini sembolleştiren Marmara mermerinden yapılan heykellerin yer aldığı Gömeç Su Altı Heykel Galerisi dalış tutkunlarının hizmetine sunulmuştur.

SOSYAL SORUMLULUKLAR

 • Sualtı Sporları Federasyonu, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında engelli kardeşlerimize farkındalık yaratmak amacıyla. 3 Nisan Otizm Günü’nde İstanbul’da, 10-16 Mayıs Engelli Haftası’nda Gebze’de, 3 Aralık Engelli Günü’nde Ankara’da geniş katılımlarla engelli dalışı etkinlikleri düzenlenmiştir.
 • 5 Haziran Çevre Günü etkinlikleri kapsamında dalış merkezlerimiz ve Zıpkınla Balık avı sporcularımızın katılımıyla ebediyete intikal eden sualtı sporcularımızın anısına Kuşadası ve Edremit’te sualtı çevre temizliği etkinliği düzenlenmiştir.
 • Serbest Dalış Dünya Kupası ve Dünya Şampiyonasına, Zıpkınla Balık avı Milli Takımına, Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonasına sponsorluk anlaşmaları yapılmıştır.
 • MİLLİ SPORCULARIMIZ YIL İÇİNDE KATILDIKLARI ULUSLARARASI YARIŞMALARDA 17 ALTIN, 20 GÜMÜŞ, 16 BRONZ OLMAK ÜZERE 53 MADALYA KAZANDILAR.
 • Macaristan’ın Eger şehrinde 25-27 Şubat 2022 tarihleri arasında düzenlenen 16. CMAS Paletli Yüzme Dünya Kupası’nda. 4x100mt suüstü bayrak yarışında Birincilik, 800mt suüstü yarışInda ikincilik ve 400mt suüstü branşında üçüncülük ve 100mt suüstü genç erkekler kategorisinde üçüncülükmadalyaları kazandılar
 • Belgrad’da düzenlenen Serbest Dalış Indoor Dünya Şampiyonası müsabakalarında Milli Takımımız 13 altın, 11 gümüş, 11 bronz madalya alarak ülkemizi başarıyla temsil ettiler.
 • Kolombiya’nın Cali kentinde düzenlenen Paletli Yüzme Dünya Şampiyonasında mücadele eden milli sporcu Derin Toparlak, 1500 Metre Suüstü branşında dünya üçüncüsü olmuştur.
 • Zıpkınla Balık Avı Milli Takımı, Finlandiya’da düzenlenen Zıpkınla Balık Avı Tatlısu Avrupa Şampiyonasında bireysel de Avrupa ikinciliği, Takım olarak Avrupa üçüncülüğü elde edilmiştir.
 • 12-17 Eylül’de İtalya’da yapılan Açık su Dünya Şampiyonasında bir Dünya Üçüncülüğü, 1 Dünya İkinciliği, Bayrak yarışında Dünya Üçüncülüğü elde edilmiştir.
 • 29-30 Eylül’de Serbest Dalış Kaş Başka Dünya Kupasında milli sporcularımız 1 altın 2 bronz ve 1 gümüş madalya kazandılar.
 • 2-7 Ekim’de Kaş’ta 39 ülkeden 200 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen 6. CMAS Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nda 13 dünya, 12 Türkiye rekoru kırılmıştır.
 • 9 Ekim’de Portekiz’de düzenlenen CMAS Sualtı Görüntüleme Avrupa Şampiyonası’nda milli takım sporcuları katıldıkları müsabakalarda 1 altın ve 2 gümüş madalya kazandılar. Takım olarak Avrupa Üçüncülüğü elde edilmiştir
 • Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, Türk sporuna katkı sağlamak ve geleceğimiz olan gençleri yetiştirmek amacıyla amatör spor kulüplerine, her türlü teknik, mali ve idari desteği de veriyor.
 • Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, kulüplere, sporculara, antrenörlere, eğitmenlere, cankurtaranlara, dalıcılara destek sağlamak için kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yaparak katkı sağlamaktadır.
 • Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizi ulusal ve uluslararası arenada daha üst seviyelere çıkarmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Yeni yılda umutlarınız gerçek, Mutluluklarınız sonsuz olsun.

Sevgi ve Saygılarımızla….

 

Hakkında TSSF ADMIN