TÜRKİYE’DE İLK KEZ YAPILACAK CMAS SERBEST DALIŞ HAVUZ AVRUPA ŞAMPİYONASI YARIN İSTANBUL’DA BAŞLIYOR

TÜRKİYE’DE İLK KEZ YAPILACAK CMAS SERBEST DALIŞ HAVUZ AVRUPA ŞAMPİYONASI YARIN İSTANBUL’DA BAŞLIYOR

Ülkemizde ilk kez düzenlenecek CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonasıheyecanı, dünya şampiyonu ve rekortmeni sporcuların da katılımıyla Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ev sahipliğinde yarın İstanbul’da başlıyor.

Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü’ndeki Olimpik Yüzme Havuzu’nda 19-22 Haziran’da yapılacak yarışlarda Türkiye dahil 15 ülkeden 52’si bayan, 50’si erkek toplam 102 sporcu altın madalya için nefeslerini tutacak. İnsan vücudunun limitlerinin zorlandığı CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası’nda 4 günboyunca dinamik apnea paletsiz (DNF), dinamik apnea çift palet (DYN-BF), dinamik apnea mono palet (DYN), dayanıklılık apnea 16×50 metre, dayanıklılık apnea 8×50 metre, statik apnea (STA) ve hız apnea 2×50 metre disiplinlerinde yarışlar yapılacak.

İŞTE SERBEST DALIŞ MİLLİ TAKIMI’MIZ…

Özgür Alemdar idaresinde Bilge Çingigiray, Sertan Aydın ve Cenk Devrim Ulusoy antrenörlüğünde ülkemizi temsil edecek Serbest Dalış Milli Takımı’mızın kadrosu 6 bayan, 5 erkek sporcudan oluşuyor.  Bayanlarda Birgül Erken, Yasemin Ulucan, Yaren Yılmaz, Cemre Arslan, Sude Fidan, Damla Pınar Özdemir, erkeklerde ise Rüstem Derin, Oğuzhan Yeşil, Görkem Gedik, Derin Toparlak ve Serkan Toprak madalya kürsüsüne çıkmak için mücadele edecekler.

DÜNYA ŞAMPİYONLARI VE REKORTMENLERİ İSTANBUL’DA

Şampiyonaya, serbest dalışın rekortmen ve şampiyon sporcuları da katılacak. Sporseverler, geçen yıl 221.07 metreyle dinamik apnea çift palette dünya rekoru kıran İtalyan Alessia Zecchini, dayanıklılık apnea 16×50 metrede 11.21 dakikayla dünya şampiyonu olan Alman Max Poschart’ınmücadelelerini bu şampiyonada izleyebilecekler.

BUGÜNKÜ AÇILIŞ TÖRENİNE CMAS BAŞKANI DA KATILIYOR

CMAS Başkanı Anna Arzhanova, TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen ve resmi yetkililerin katılımıyla açılış töreni bugün saat 18:00’da Olimpik Yüzme Havuzu’nda yapılacak. Yarışlar 19 Haziran Çarşamba günü başlayıp 22 Haziran Cumartesi günü sona erecek. Avrupa Şampiyonası’nın kapanış töreni 22 Haziran Cumartesi saat 18:30’da yapılacak.

Ülkemiz adına gurur verici bir organizasyona imza atmaktan mutluluk duyduklarını belirten TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Son birkaç yılda serbest dalışın Avrupa ve dünya şampiyonluklarına Kaş’ta ev sahipliği yaptık. CMAS’ın organizasyonlardaki başarı ve tecrübemize olan güveniyle bu yıl ilk kez serbest dalışın havuz yarışlarına Türkiye olarak ev sahipliği yapıyoruz. Ayrı bir heyecan ve gururu yaşıyoruz. Ülke ve sporcu sayısı olarak yüksek bir katılım var. Milli takım sporcularımız tecrübeli antrenörlerimiz eşliğinde güzel bir hazırlık dönemi geçirdi. Bayrağımızı madalya kürsüsünde dalgalandıracak güzel sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Milli Takım kadromuza şimdiden başarılar dilerim” dedi.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Spor Genel Müdürlüğü ve Maltepe Üniversitesi başta olmak üzere, organizasyona destek veren tüm resmi kurum ve kuruluşlara teşekkür ettiğini belirtti.

CMAS SERBEST DALIŞ HAVUZ AVRUPA ŞAMPİYONASI’NA KATILAN ÜLKELER

İtalya, Polonya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Slovenia, Almanya, İspanya, Ukrayna, Rusya, Hırvatistan, Türkiye, Sırbistan ve Yunanistan.

ŞAMPİYONLUK MAÇLARI, TSSF YOUTUBE KANALINDAN CANLI OLARAK YAYINLANACAK

CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası yarışları, youtube’daki TSSF sayfasından canlı olarak yayınlanacak.TSSF youtube kanalı linki:https://www.youtube.com/channel/UCtvFqxdk922xw1ZcEeRSakA

YARIŞMA DİSİPLİNLERİ:

Dinamik Apnea Paletsiz (DNF) (Hedef, 50 metrelik havuzda tek nefeste en uzun mesafeyi gitmek.)

Dinamik Apnea Çift Palet, (DYN-BF) (Hedef, tek nefeste çift paletle en uzun mesafeyi gitmek.)

Dinamik Apnea Mono Palet (DYN) (Hedef, tek nefeste mono paletle en uzun mesafeyi gitmek.)

Dayanıklılık Apnea 16×50 metre (Hedef, 16×50 metreyi en kısa sürede mono palet ile tamamlamak. Sporcu, her 50 metrede bir nefes alabiliyor.)

Dayanıklılık Apnea 8×50 metre (Hedef, 8×50 metreyi en kısa sürede mono palet ile tamamlamak. Sporcu, her 50 metrede bir nefes alabiliyor.)

Statik Apnea, (STA) (Hedef, tek nefeste hareketsiz bir şekilde en uzun süre suyun altında kalmak.)

Hız Apnea (Hedef, 2×50 metreyi mono ya da çift palet olarak tek nefeste en kısa sürede kat etmek.)

 

YARIŞMA PROGRAMI:

Adres: Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü’ndeki Olimpik Yüzme Havuzu’nda

Açılış töreni: 18 Haziran Salı saat 18:00-Olimpik Yüzme Havuzu

Yarışma tarihleri:

19 Haziran Çarşamba saat            09:00-11:00/Dinamik Apnea Paletsiz (DNF)

                                                               12:30-15:30/Dayanıklılık Apnea (16×50)

                                                               18:00/Madalya töreni

20 Haziran Perşembe saat           08:30-12:30/Statik Apnea (STA)

                                                               18:00/Madalya töreni

21 Haziran Cuma saat                    08:30-13:00/Dinamik Apnea Çift Palet (DYN-BF)

                                                               14:00-15:30/Hız Apnea

                                                               18:00/Madalya töreni

22 Haziran Cumartesi saat           08:30-13:00/Dinamik Apnea (DYN)

                                                               14:30-16:30/Dayanıklılık Apnea (8×50)

                                                               18:00/Madalya töreni

Hakkında