TÜRKİYE’DE NEFESLER İLK KEZ CMAS SERBEST DALIŞ HAVUZ AVRUPA ŞAMPİYONASI İÇİN TUTULACAK

TÜRKİYE’DE NEFESLER İLK KEZ CMAS SERBEST DALIŞ HAVUZ AVRUPA ŞAMPİYONASI İÇİN TUTULACAK

Bu yıl serbest dalışta Avrupa’nın en büyük yarışması olan CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası heyecanı, dünya şampiyonu ve rekortmeni sporcuların da katılımıyla Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ev sahipliğinde ilk kez İstanbul’da yaşanacak.

Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü’ndeki Olimpik Yüzme Havuzu’nda 18-22 Haziran’da yapılacak mücadelelerde Türkiye dahil 15 ülkeden 52’si bayan, 48’i erkek toplam 100 sporcu altın madalya için nefeslerini tutacak. İnsan vücudunun limitlerinin zorlandığı CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası’nda 4 gün boyunca dinamik apnea paletsiz (DNF), dinamik apnea çift palet (DYN-BF), dinamik apnea mono palet (DYN), dayanıklılık apnea 16×50 metre, dayanıklılık apnea 8×50 metre, statik apnea (STA) ve hız apnea 2×50 metre disiplinlerinde yarışlar yapılacak.

İŞTE SERBEST DALIŞ MİLLİ TAKIMI’MIZ…

Özgür Alemdar idaresinde Bilge Çingigiray, Sertan Aydın ve Cenk Devrim Ulusoy antrenörlüğünde ülkemizi temsil edecek Serbest Dalış Milli Takımı’mızın kadrosu 6 bayan, 5 erkek sporcudan oluşuyor.  Bayanlarda Birgül Erken, Yasemin Ulucan, Yaren Yılmaz, Cemre Arslan, Sude Fidan, Damla Pınar Özdemir, erkeklerde ise Rüstem Derin, Oğuzhan Yeşil, Derin Toparlak, Görkem Gedik ve Serkan Toprak madalya kürsüsüne çıkmak için mücadele edecekler.

DÜNYA ŞAMPİYONLARI VE REKORTMENLERİ İSTANBUL’DA

Şampiyonaya, serbest dalışın rekortmen ve şampiyon sporcuları da katılacak. Sporseverler, geçen yıl 221.07 metreyle dinamik apnea çift palette dünya rekoru kıran İtalyan Alessia Zecchini, dayanıklılık apnea 16×50 metrede 11.21 dakikayla dünya şampiyonu olan Alman Max Poschart’ın mücadelelerini bu şampiyonada izleyebilecekler.

CMAS BAŞKANI, AÇILIŞ TÖRENİNE KATILACAK

CMAS Başkanı Anna Arzhanova, TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen ve resmi yetkililerin katılımıyla açılış töreni 18 Haziran Salı günü saat 18:00’da yapılacak olan şampiyonada yarışlar 19 Haziran Çarşamba günü başlayıp 22 Haziran Cumartesi günü sona erecek. Avrupa Şampiyonası’nın kapanış töreni 22 Haziran Cumartesi saat 18:30’da yapılacak.

Ülkemiz adına gurur verici bir organizasyona imza atmaktan mutluluk duyduklarını belirten TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Son birkaç yılda serbest dalışın Avrupa ve dünya şampiyonluklarına Kaş’ta ev sahipliği yaptık. CMAS’ın organizasyonlardaki başarı ve tecrübemize olan güveniyle bu yıl ilk kez serbest dalışın havuz yarışlarına Türkiye olarak ev sahipliği yapıyoruz. Ayrı bir heyecan ve gururu yaşatacağız. Ülke ve sporcu sayısı olarak yüksek bir katılım var. Milli takım sporcularımız tecrübeli antrenörlerimiz eşliğinde güzel bir hazırlık dönemi geçirdi. Bayrağımızı madalya kürsüsünde dalgalandıracak güzel sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Milli Takım kadromuza şimdiden başarılar dilerim” dedi.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Spor Genel Müdürlüğü ve Maltepe Üniversitesi başta olmak üzere, organizasyona destek veren tüm resmi kurum ve kuruluşlara teşekkür ettiğini belirtti.

CMAS SERBEST DALIŞ HAVUZ AVRUPA ŞAMPİYONASI’NA KATILAN ÜLKELER

İtalya, Polonya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Slovenia, Almanya, İspanya, Ukrayna, Rusya, Hırvatistan, Türkiye, Sırbistan ve Yunanistan.

YARIŞMA DİSİPLİNLERİ:

Dinamik Apnea Paletsiz (DNF) (Hedef, 50 metrelik havuzda tek nefeste en uzun mesafeyi gitmek.)

Dinamik Apnea Çift Palet, (DYN-BF) (Hedef, tek nefeste çift paletle en uzun mesafeyi gitmek.)

Dinamik Apnea Mono Palet (DYN) (Hedef, tek nefeste mono paletle en uzun mesafeyi gitmek.)

Dayanıklılık Apnea 16×50 metre (Hedef, 16×50 metreyi en kısa sürede mono palet ile tamamlamak. Sporcu, her 50 metrede bir nefes alabiliyor.)

Dayanıklılık Apnea 8×50 metre (Hedef, 8×50 metreyi en kısa sürede mono palet ile tamamlamak. Sporcu, her 50 metrede bir nefes alabiliyor.)

Statik Apnea, (STA) (Hedef, tek nefeste hareketsiz bir şekilde en uzun süre suyun altında kalmak.)

Hız Apnea (Hedef, 2×50 metreyi mono ya da çift palet olarak tek nefeste en kısa sürede kat etmek.)

Hakkında