TÜRKİYE’NİN ŞAMPİYON CANKURTARANLARI BELLİ OLDU

TÜRKİYE’NİN ŞAMPİYON CANKURTARANLARI BELLİ OLDU

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)’nun cankurtarma spor branşında ilk kez düzenlediği Bireysel Cankurtarma Şampiyonası’nda kadınlarda Simay Tukuş bütün etaplarda ve genel klasmanda Türkiye Şampiyonu olurken, erkeklerde Ömer Ülker ve Hakan Sofuoğlu 2 kez birincilik kürsüsüne çıktı. Erkekler genel klasmanda şampiyon isim, tüm yarışmalarda aldığı sonuçlarla en yüksek toplam puana sahip Talha Ay oldu.

24 erkek, 6 kadın sporcu, dün (7 Eylül Cumartesi) Kocaeli Kandıra Halk Plajı’nda yapılan TSSF Bireysel Cankurtarma Şampiyonası’nda kıyasıya mücadele etti. Ülkemizde ilk kez TSSF tarafından gerçekleştirilen şampiyonada müsabakalar plaj ve denizde yapıldı. Sahil hızlı koşu (100 metre), koşu yüzme koşu, ekipmanlı kurtarma yarışı ve sahil koşu etaplarındaki yarışmalar, son derece uygun hava koşulları altında heyecanlı mücadelelere sahne oldu.

Kadınlarda Simay Tukuş, 4 etapta ve bireysel klasmanda şampiyonluğa imza attı. Erkeklerde Ömer Ülker ve Hakan Sofuoğlu etaplarda 2’şer kez birinci olurken, genel klasmanda şampiyon, etaplarda en çok puanı alan Talha Ay oldu.

4 ETAPTA MADALYA ALAN SPORCULAR

Sahil hızlı koşu (100 metre) yarışında Simay Tukuş, Didem Yiğit ve Sena Uslu madalya alırken, erkeklerde Ömer Ülker birinci, Hüseyin İslam Aygüneş ikinci, Metin Erdol üçüncü oldu.

Yüzme koşu yüzme etabında kadınlarda Simay Tukuş birinci, Sena Uslu ikinci, Didem Yiğit üçüncü oldu. Erkeklerde ise Hakan Sofuoğlu birinci Uğur Üstün ikinci, Bedirhan Yıldız üçüncü oldu. Ekipmanlı kurtarma yarışı kadınlar kategorisinde Simay Tukuş birinci Sena Uslu ikinci, Didem Yiğit üçüncü olurken, erkeklerde Hakan Sofuoğlu birinci, Talha Ay ikinci, Ahmet Karakaş üçüncülük kürsüsüne çıktı.

Uzun mesafe sahil koşu etabında Simay Tukuş, Sena Uslu, Didem Yiğit yine kadınlarda ilk üç sırayı paylaşırken, erkeklerde Ömer Ülker, Lokman Selman Koto ve Talha Ay madalya kürsüsüne çıktılar.

Kocaeli ve Kandıra belediyelerinin, İl ve İlçe Spor ve Gençlik müdürlüklerinin desteğiyle gerçekleştirilen şampiyonanın kapanış töreninde sporculara madalyaları takdim edildi. Kapanış töreninde konuşan TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Cankurtarma spor branşımızla ilgili ilk kez yaptığımız şampiyonada yarışan ve dereceye giren her sporcumuza ayrı ayrı teşekkür ediyor ve onları kutluyorum. Sualtı spor dallarımız arasında son derece renkli bir yarışmanın heyecanını yaşadık. Bu şampiyonluk yarışını önümüzdeki yıllarda da devam ettireceğiz. Organizasyonumuza destek veren başta TSSF Kocaeli İl Temsilcimiz Celal Kavaz olmak üzere, Kocaeli Belediyesi, Kandıra Belediyesi, İl ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürlükleri, Kocaeli Valiliği ve Kandıra Kaymakamlığı’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

2019-cankurtarma-bireysel-turkiye-sampiyonasi-siralama

2019-cankurtarma-bireysel-turkiye-sampiyonasi-tum-sonuclar

2019-cankurtarma-bireysel-turkiye-sampiyonasi-istatistik

2019-cankurtarma-bireysel-turkiye-sampiyonasi-madalyalar

Hakkında